Eelarvamus - hea või halb?

Meil on alati oma arvamus tegevuste või inimeste osas. Kuid meil on ka eelarvamused. Arvamuse me kujundame ise pärast situatsiooni, aga eelarvamused see eest tekivad ennem seda. Paraku on aga nii, et eelarvamused kujundavad meie arvamusi ja me tegelikult ei ole mitte kunagi eelarvamustest vabad.

Kuidas mõjutavad eelarvamused meie käitumist ja otsuseid? Miks tekivad meil eelarvamused? Eelarvamused kujundame me endale ise, aga paraku laseme me ennast vahel teistel mõjutada. Kindlasti on nii mõnedki kokku puutunud olukorraga kus keegi hakkab oma arvamusega Sinu arvamust kujundama. Kuna Sul puudub oma arvamus, siis tekibki juba mõjutatud eelarvamus. Mida sellisel juhul teha? 

Kõige parem oleks öelda, et Sa ei soovi kuulda tema arvamust. Kuid see ei pruugi olla just lihtne, seega teine võimalus oleks see info ära kuulata ja talletada endale kui info millel ei ole Sinu arvamusega mitte mingisugust pistmist.

Kui meil on eelarvamus tekkinud, siis peame suutma kasutada vaid osalist informatsiooni. Kasuta ainult seda infot mis on kooskõlas Sinu enda hoiakutega, sa pead olema valmis välistama alternatiivid.

Minulgi on olnud nii mõnedki hetked elus kus olen leidnud ennast kujundamast eelarvamust mõnest inimesest või olukorrast. Kõndisin ühel hommikult tööle ja ees ootas väga tihe koosolekute päev. Olid tulemas nn korduvkoosolekud oma kolleegidega, aga tulemas oli samuti esmakordne kohtumine võimaliku koostööpartneriga. Kuna minu jaoks oli kohtumine oluline, siis tegin väikese eeltöö ja uurisin partneri kohta internetist. Kodulehte vaadates nägin töötajate nimekirjas ühte väga tuttavat nime, mis viis mind tagasi kooliaega. No selge juba tekkis minus eelarvamus, et tegemist on toreda ettevõttega kus töötavad toredad inimesed.

Olen olnud ise ka olukordades kus kujundasin oma eelarvamuse olles mõjutatud teiste arvamustest. Ma ei osanud nendele vastu seista ja usaldasin kõikide arvamusi. Aga siis sain elult õppetunni ning taipasin, et me ei tohi lasta eelarvamustel ennast kanda lasta. Pärast seda püüan oma arvamused kujundada ise ja proovida olla eelarvamuste vaba. Minu õppetund oli õnneks positiivse tulemiga, aga elus ei pruugi kokku sattuda nii toredate inimestega. Seega kui me hakkame kujundama kellegi või millegi kohta arvamust, siis ole kindel, et see on Sinu teadlik ja kõiki fakte teadaolev seisukoht.

Mina arvan, et vastust sellele küsimusele ei olegi. Sest oluline on see kuidas ja kas Sa oma eelarvamusel ennast mõjutada lased. Mõtle kuidas on mõjutanud Sind eelarvamused, on need olnud positiivsed või negatiivsed kogemused? Tore oleks lugeda Sinu lugusid eelarvamuste mõju kohta. Kirjuta mulle kui tunned, et vajad abi leidmaks lahendit kuidas mitte lasta mõjutadada teiste arvamustel ennast.